Mleko i mlečni proizvodi – ishrana beba i dece

Mleko jeste prva i najosnovnija namirnica sa kojom se svaka beba susretne, bilo da je u pitanju kolostrum (prvobitno majčino mleko) ili adaptirana mlečna formula.
Ukoliko ste kao majka u mogućnosti da dojite, nikada nemojte pribeći mlečnim formulama.

Dojenjem prvenstveno jačate imuni sistem i štitite vašu bebu od različitih bolesti, virusa i bakterija. Vaša će beba u kasnijem dobu imati smanjen rizik od prekomerne telesne težine, mnogobrojnih alergija i ekcema, doprinećete bržem razvitku njene inteligencije i generalno zdravom rastu i razvoju. I pored niza drugih prednosti, jedna od jako bitnih stavki jeste ta da se dojenjem razvija jako blizak odnos između majke i bebe, što je za nju posebno važno.

Ukoliko iz nekih razloga niste u mogućnosti da dojite, uvek možete uz adekvatan odabir kvalitetnih mlečnih formula obezbediti vašoj bebi pravilan rast i razvoj.

Postepenim uvođenjem čvrste hrane smanjivaćete i broj podoja ili obroka sa mlečnom formulom, svakako gledajte da prvih godinu dana ne prestajete sa njima.


Kad su u pitanju bebe, mleka poput kravljeg, kozijeg treba uvesti tek nakon prvog rođendana, dok njihove proizvode kao što su sir, jogurt, pavlaka, možete dati vašoj bebi već od 8. meseca jer su prerađeni i bebin organizam će ih lakše svariti.

Biljna mleka poput sojinog, bademovog, kokosovog možete uvesti tek nakon 3. godine zbog mogućih alergija.

U priručniku „MOJA ZDRAVA BEBA“ koji se sastoji iz tri dela: 1) Dojenje i adaptirana mlečna formula, 2) Uvođenje čvrste hrane kod beba i priprema kašica, 3) Pravilna ishrana dece od 2-7 godine, pronaći ćete detaljno objašnjen postupak dojenja i adaptirane mlečne formule, takođe i ispisan kalendar uvođenja svih namirnica kao i mleka i mlečnih proizvoda, zajedno sa načinom i celokupnim procesom postepenog uvođenja.

Kad su u pitanju deca od 2-18. godine, mlečni proizvodi moraju biti zastupljeni u dečijoj ishrani tokom njihovog odrastanja svakog dana, bilo da je u pitanju čisto mleko ili proizvodi od mleka.

Preporuka je da uvek birate one prozivode sa što manjim procentom mlečnih masti i kao takvi mogu se konzumirati uz svaki doručak, užinu i večeru: čaša mleka, jogurta, kiselog mleka, voćnog jogurta, sira, sirnog namaza, krem sira, pavlake.

Ukoliko vaše dete ima problema sa viškom kilograma, ili ima zdravstveni problem, ili želite da promenite njegove navike u ishrani, ukoliko slabije jede ili „nema apetit“ pa želite da dobije na težini, obratite mi se za pomoć, a ja ću kao dečiji nutricionista kreirati najbolji plan ishrane za vaše dete.