Voće – ishrana beba i dece

Voće kao jedna od omiljenijih namirnica kada su deca u pitanju, treba biti zastupljena u njihovoj ishrani svakog dana. Bogato ugljenim hidratima, vitaminima i mineralima neophodnim za pravilan rast i razvoj vaše bebe, pritom i slatkog ukusa, zasigurno može postati omiljena namirnica svakom detetu.

Kada su bebe u pitanju, kao i kod povrća, uvek birati sveže i što prirodnije uzgajano.

Neka od prvih vrsta voća koje ćete dati vašoj bebi jesu jabuka, kruška, banana, breskva. U početku ga možete malo prokuvati (izuzetak banana) i davati u vidu kašica, a kasnije i kao zrelo i sveže voće u sirovom stanju.

Voće bebama možemo davati kombinovano sa žitaricama, sa mlečnim proizvodom (jogurt ili mleko), u vidu ceđenog soka ili kao sveže voće.

U priručniku „MOJA ZDRAVA BEBA“ koji se sastoji iz tri dela: 1) Dojenje i adaptirana mlečna formula, 2) Uvođenje čvrste hrane kod beba i priprema kašica, 3) Pravilna ishrana dece od 2-7 godine, možete pronaći detaljno objašnjen postupak i kalendar uvođenja svih namirnica kao i voća, zajedno sa načinom i celokupnim procesom. 

Kada su u pitanju deca od 2-18. godine, kao i sa povrćem, voditi se pravilom „svakog dana po tri vrste različitog voća“ neka bude na meniju dečijeg jelovnika.

Voće se u ishrani dece najčešće treba naći za doručak – voćna kaša sa žitaricama, koja je kombinacija žitarica (ovsene, ražene, pšenične…), mlečnog proizvoda (jogurt, kravlje ili biljno mleko), orašastih plodova (badem, lešnik, suncokret…) i lanenih ili chia semenki. Za užinu, sa mlečnim proizvodom (jogurt, kravlje ili biljno mleko) u vidu smoothie-a, šejka ili voćnog pudinga, ili kao ceđeni sok ili voćna salata (za obe varijante uvek birati 3 vrste svežeg voća).

Ukoliko vaše dete ima problema sa gojaznošću, zdravstveni problem, želite da dobije na težini ili želite da se konsultujete u vezi sa njegovom ishranom, možete mi se obratiti za pomoć, a ja ću kao dečiji nutricionista pomoći vam da vaše dete bude zdravo i da stvori zdrave navike u ishrani.